Uzun Ömürlü Çiçekler

Sevgililer gününde insanlar sevdiklerine çiçekler alırlar. Çiçeklerin taze tutulması ve uzun ömürlü olması herkes için önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra çiçeklerinizin uzun ömürlü olmasının bir diğer önemi ise; çiçeklerinize her baktığınızda sevgilinizin yüzünün gözlerinizin önüne gelmesi ve bir kez daha onu ne kadar çok sevdiğinizi hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Sevgililer Günü sonrasında çiçeklerinizin vazo ömrünü artırmak için bazı önlemler bulunmaktadır. İşte bu noktada güzel ve şık görünen çiçeğiniz için yararlı bakım önerileri ve bilgilerini sizlerle paylaşıyoruz.
 
Çiçeklerinizi koymak için kullandığınız vazonun temiz olmasına özen gösterin! Kir ve toz ile kaplanmış bir vazo içerisine konan çiçeklerinizin ömrü pek uzun olmayacaktır. Bunun nedeni; toz ve kir çiçeklerinizde bir süre sonra bakteri oluşmasına sebep olacak ve çiçeğinizin ömrünü kısalmasına yol açacaktır.
 
Sevgilinizin gönderdiği aşk dolu çiçeklerin ömrünü uzatacak diğer önemli husus, çiçeğinize soğuk su kullanmanız gerektiğidir. Soğuk su, çiçeklerin daha taze ve canlı kalmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Ayrıca çiçekleriniz tomurcuk halinde ve siz hemen çiçeklerinizin açmasını istiyorsanız, size tavsiyemiz ılık su kullanmanızdır. Soğuk suyu çiçekleriniz hemen çekmeyeceği için tomurcuk olarak kalacaktır. Ama ılık su kullanırsanız, tomurcuklarınız suyu hemen çekecek ve çiçeğiniz açacaktır.
 
Çiçekleriniz için önem taşıyan bir diğer konu, çiçeklerinizin suyunu değiştirmenizdir. Çiçeklerinizin suyunu her gün değiştirmeye özen gösterin. Suyu değiştirilmemiş çiçekler 2. Gün bakteriler nedeni ile kötü koku yaymaya başlayacaktır. Çiçeğinizin hem ömrü kısalacak, hem de evinize kötü bir koku yayılmış olacaktır.
 
Çiçeğinizi vazoya koyduğunuzda su seviyesine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Çiçeklerinizin yaprakları su ile temas etmeyecek şekilde suyu ayarlamanız gerekir. Vazonuzdaki çiçeklerin yaprakları su ile temas ettiğinde bakteri oluşumuna neden olacaktır. Bakteri varlığı da çiçekleriniz için zararlı olup, çiçeklerinizin ömrünü etkileyecektir.
 
Her çiçeğin alt kısmında doğru bir şekilde hidrasyon (su ile birleşme) yok ise, vazonuza koyduğunuz suyu almayacaktır. Bu nedenle, çiçeğinizin etkili bir şekilde hidrasyon sağlaması için alt kısmından doğru bir şekilde kesmeniz gerekir. Çiçeğinizin su alımını sağlamak için doğru bir açıyla 2-4 cm kadar çiçeğinizin alt kısmından kesmeniz gerekmektedir.
 
Yukarı da yazımızda belirtiğimiz bilgi ve kuralları, Sevgilinizden gelen çiçeğinize uygularsanız, çiçeğiniz uzun ömürlü olacaktır.

ÖNERİLEN ÜRÜNLER